Vyšel nový trailer na druhou řadu seriálu Star Wars: The Bad Batch
Včera vyšla upoutávka na druhou sezónu animovaného seriálu Star Wars: The Bad Batch. více »
10 nových Star Wars seriálů a projektů!
Dnes byly představeny nové projekty, hlavně seriály rozšiřující svět Star Wars. Máme se na co těšit, tak si je pojďme představit. více »
Zemřel David Prowse, představitel Darth Vadera v původních filmech.
V úctyhodných 85 letech nás navždy opustil herec a kulturista David Prowse. Tohoto herce můžete znát díky jeho impozantnímu hereckému výkonu Temného Lorda ze Sith, Darth Vadera. více »
Přehled: Yoda v The High Republic, světelný meč z plasmy, Bane a SW Squadrons
V dnešním přehledu se podíváme na Yodu a jeho nastoupení v sérii The High Republic, realistický světelný meč nebo poslední letošní Star Wars komiks. Jak se to má s Darth Banem a co nás čeká u Star Wars: Squadrons? více »
Ewan McGregor se rozhovořil o chystaném seriálu s Kenobim
Filmový představitel Obi-Wana Kenobiho, Ewan McGregor (49 let), se vrátí do role mistra Jedi po 16 letech od premiéry Star Wars Epizoda III: Pomsta Sithů. Kromě toho potvrdil v pořadu Graham Norton Show, že s natáčením seriálu se začne v březnu 2021. více »

Rovnováha Síly - Vyvolený (3/3)

Reklama
Autor: Ryen
Přidáno:4. Prosinec 2012 - 16:47
Přihlásit se k odběru

Vyvolený

"Na sebe hrdý ty jsi, hm?"

Darth Vaderem projela vlna překvapení a zděšení zároveň, když uslyšel starý známý hlas. Otočil se a přál si, aby ho pouze šálil sluch. Ovšem nebylo tomu tak. Skutečně naproti němu stanul samotný mistr Yoda.

"Dalšího Jedi ty zabils. Ptám se - na sebe hrdý ty jsi?"

"Proč jste ho nechal zemřít?" ukázal Temný pán zmateně na Ethanovo tělo, místo aby odpověděl na mistrovu otázku.

"Nenechal," odvětil smutně Yoda. "Příliš pozdě přišel jsem na to, abych padawana zachránil."

"Nebyl rytířem?" tázal se Vader.

"Nebyl," zněla odpověď. "Sám se tak nazýval, protože myslel si, že připraven je. Ten omyl život ho stál."

Mistr začal pomalu kulhavým krokem přecházet po místnosti. Přesně tak si ho Vader pamatoval z dob, kdy ještě býval Anakinem. Tehdy byl Yoda autoritou, ale nyní spíše připomínal staříka zdrceného tíhou osudu.

"Proč jste tady?" položil Lord otázku, na kterou ovšem nechtěl znát odpověď.

"Abych rytíře Jedi zachránil," pronesl prostě Yoda.

"Na to je pozdě," poukázal Vader.

"O Ethanovi však já nehovořím," zakroutil mistr hlavou a pousmál se.

Darth Vader chvíli přemýšlel, co to může znamenat. Nějaká hádanka či co? Po pár sekundách ovšem zjistil, že v tom žádný chyták není. Mistr hovořil narovinu.

"Mně už není pomoci!" ohradil se proti Yodovi.

"Pomoci není člověku, který vzdal to," oznámil mistr s úsměvem. "A život vzdávají jen zbabělci. Zbabělec snad jsi ty?"

Teprve teď, když už bylo pozdě, si Temný pán uvědomil, že se neměl s Yodou pouštět do diskuze. Starý mistr přišel s přibývajícím věkem o mnohé, ale ne o schopnost zahnat člověka svými slovy do kouta. Vader o sobě samozřejmě neřekne, že je zbabělec. Ale když řekne, že není, uzná, že pravdu má Yoda a ne on.

"Slábnete, mistře," změnil Lord téma a tajně doufal, že k předchozímu se Yoda nebude chtít vrátit. "S přibývajícím věkem slábne nejen vaše tělo ale i mysl. Pamatuji si, že posledně jste udělal, co bylo třeba - sám jste šel zlikvidovat Císaře a Obi-Wana jste poslal, aby odstranil mě. A teď tu jen stojíte a snažíte se mi promluvit do duše? Jak hluboko jste klesl."

"Je slabostí snad život chtít zachránit místo zničit jej?" opáčil Yoda.

"Slabostí je neudělat v danou chvíli, co je třeba," prohlásil vítězoslavně Vader.

Mistr nechal tuto poznámku bez reakce. Místo toho pomalu došel k Ethanovu tělu, sklonil se nad tím a soucitně mu zatlačil oči. Poté upřel svůj zrak na sitha.

Když už Lord nemohl déle snést napjaté ticho, položil otázku: "Proč si myslíte, že ve mně je ještě něco k záchraně?"

"To nemyslím si jen já," prohlásil Yoda vážným hlasem. "I člověk, jehož názoru více sis vážil, téhož názoru byl."

"Kdo, mistře?" chtěl vědět Vader. Teprve teď si uvědomil, že Yodu oslovuje "mistře". Hrozný zlozvyk.

"Člověk, který drahý ti byl. Senátorka Padmé Amidala," odpověděl stařičký mistr a zadíval se hloubavým pohledem na sitha, pozorně sledujíc jeho reakci.

"O Padmé nechci mluvit!" oznámil Vader.

"Její poslední slova patřily ti," pokračoval Yoda a ignoroval Lordovo přání. "Věděl jsi to, hm? Ovšemže ne. S posledním výdechem víru svou, že v tobě dobro se skrývá, vyslovila."

"Jak můžete znát její poslední slova?!" vykřikl Vader. "Nebyl jste u její smrti!"

"Na Mustafaru Padmé nezemřela," oznámil Yoda prostě.

V tu chvíli se s Temným pánem zatočil celý svět. Ve vzpomínkách se vrátil kamsi do minulosti. Do chvíle, kdy ve vzteku napadl svou ženu. Vzpomínka, která ho dodnes děsí ve snech - když vlastníma rukama zabil svou milovanou. A teď si nakráčí mistr Yoda sem - přímo do Císařského paláce - a nevzrušeně oznámí, že jeho žena tehdy přežila.

"Kdy? Kde?" Vader byl příliš omámen na to, aby dokázal použít ty slova ve větě.

"Ještě ten den na Polis Massa senátorka zemřela... žalem. Vidíš? Imperátor celou dobu závojem lží tě obestíral. Já však pravdu hovořím ti!"

"Pravdu?" zopakoval Lord, když opět nabyl schopnosti poskládat dohromady celou větu. "Ale jakou pravdu?"

"Že odčinit, co napáchal jsi, můžeš," odpověděl mistr. "Odpusť sám sobě a ke mně přidej se. Kde mistr Kenobi nachází se já vím. Když síly spojíme, můžeme Císaře svrhnout a tyranii ukončit. Ty přeci Vyvolený jsi, hm? Anakin nastolit rovnováhu Síly může... a nastolí!"

"Už dávno jsem přestal věřit na Vyvoleného," prohlásil Vader smutně a ani se nepozastavil nad tím, že ho Yoda nazval Anakinem.

"Věřit zase začni," řekl přívětivě Yoda a jeho oči zvlhly. Natáhl svou ruku a nabídl ji Vaderovi. "Yoda pomůže ti s tím. I mistr Kenobi..."

Vadera bodnulo u srdce. Věděl, že ve skutečnosti nikdy nechtěl být sithem. Že by se při první příležitosti vymanil z Císařova područí. A jak rád by se ještě jednou setkal s Obi-Wanem. Ale ani v nejdivočejších snech ho nenapadlo, že se mu jednou té příležitosti dostane. Je to skoro jako vykoupení. Ovšem může ho přijmout?

Vader začal váhavě natahovat ruku, aby ji mohl Yodovi podat.

V tu chvíli ovšem zničehonic tělo starého mistra zachvátila modrá záře a mrštila jím o stěnu. Když se Temný pán vzpamatoval z úleku, uvědomil si, že modrou záři způsobily sithské blesky. A ty mohly vyjít pouze z jedněch rukou.

"Jak dojemné," zaduněl místností krákavý Císařův hlas. "Stařec přišel žadonit o poslední šanci."

Imperátor ač malé postavy zaplňoval svou přítomností celou místnost. Vzduch byl nyní přímo nasáklý Temnou stranou. Tvář starého sitha se zkroutila ve zlomyslném úšklebku. "V této galaxii již pro tebe není místo, Yodo. Ani pro nikoho jako ty!"

"Rád opět potkávám tě, Císaři. Vidím, že Temná strana tvému vzhledu prospívá," dovolil si zavtipkovat na Imperátorův účet Yoda potom, co potlačil záchvat kašle a s námahou se zvedl na nohy.

"Říkej, co chceš, starče. Ale tentokrát odsud živý neodejdeš!" prohlásil vítězoslavně Palpatine.

"Jeden z nás dnes v noci se Sílou splyne, vskutku," upřesnil Yoda. "Ale který... to těžko říct."

"Myslíš si, že máš šanci?" vysmíval se nadále Imperátor.

"Co já myslím si nyní nepodstatné je! Tato volba na nás nezáleží. Někdo jiný naše osudy v rukou má. Zde Anakin rozhodnout se musí!" ukázal mistr na Vadera.

"Anakin je mrtev!" prohlásil zuřivě Císař a vyslal proti Yodovi proud Síly.

To starý mistr nečekal, proto ho sithův stisk vyzdvihl do vzduchu a přimáčkl na stěnu. Jedi se okamžitě koncentroval a začal proti Císařově Síle vyvíjet odpor.

Vader sledoval, jak dvě zřejmě nejmocnější osoby této galaxie spolu soupeří. Oba kdysi tak mocní a autoritativní a nyní zesláblí faktorem, před který neuteče žádná živá bytost - stářím.

"Na co čekáš, lorde Vadere?" zahřměl Imperátor. "Zabij ho!"

Vader okamžitě zamířil k Yodovi. Ovšem ne proto, že by chtěl, ale z pouhého zvyku plnit automaticky Císařovu vůli. Jakmile si toto uvědomil, zaváhal.

Když si jeho pochybností všiml starý Jedi, prohlásil: "Jen na tobě toto rozhodnutí je. Konej podle srdce svého a ne podle vůle Císařovi."

Temnému pánovi se zatočila hlava z rozhodnutí před kterým stál. Až příliš mu to připomínalo ony okamžiky před smrtí mistra Windua tehdy v kancléřově kanceláři. Tenkrát se rozhodl špatně - teď už to ví. Ale jak se má rozhodnout teď? Ano, chce se vymanit z vlivu Císaře... ba co víc - chce ho zlikvidovat. Ale je připraven přejít zpět na Světlou stranu? A kde je jistota, že společně s Yodou starého sitha porazí? Nyní byli oba příliš zaměstnáni a oba zranitelní... ale koho setnout?

"Své srdce poslechni, Anakine. Ty víš, na které straně barikády máš být."

"Neposlouchej toho starého blázna a zabij ho, Lorde Vadere!"

Temný pán už déle to rozhodování nevydržel. Aktivoval světelný meč a s výkřikem plným zoufalství zabořil čepel do těla svého pokušitele...

Yodovo tělo dopadlo bezvládně na zem. Smrtelná jizva po světelném meči se táhla od jeho pravého ramene až po levý bok a skrz ni unikaly z mistrova těla poslední zbytky života. K překvapení všech ovšem mistrovo tělo znenadání zmizelo a zbyla po něm jen potrhaná tunika. Vaderovy myšlenky se však příliš upínaly ke ztrátě jeho poslední naděje, než aby se nad tím pozastavoval.
"Výborně, lorde Vadere. Výborně..." pochválil sith svého učedníka, který byl již navždy v jeho moci.

19 BBY

Mistři Jedi Mace Windu, Yoda a Obi-Wan Kenobi spolu právě vedli důležitou diskuzi, zatímco je transportní plavidlo třídy LAAT/i přepravovalo na místo setkání s wookijským vyslancem.

"Promiňte mi to mistře," prohlásil Kenobi směrem k Winduovi. "Ale copak není Vyvolený? Nemá zničit sithy a obnovit rovnováhu Síly?"

"To se říká v Proroctví," ohradil se Mace.

"Proroctví mohlo nesprávně pochopeno být," vložil se do diskuze Yoda. Windu souhlasně přikývl.

"Určitě mně nezklame," řekl Obi-Wan pevným hlasem. "Nikdy to neudělal!"

"Doufám, že pravdu máš," prohlásil mistr Yoda, zatímco výsadkový člun začal pomalu přistávat.


___________________________________________________________

Ano - Proroctví skutečně mohlo být nesprávně pochopeno. Mluví se v něm o Tom, jež nastolí rovnováhu Síly. Rytíři Jedi samozřejmě věřili tomu, že rovnováha Síly bude nastolena zničením sithů. Ovšem nemůže tomu být i naopak? Nemůže být rovnováha Síly nastolena zničením rytířů Jedi?

KONEC

Ohodnoťte povídku:
Podrobné statistiky...
10 hvězd
8 hlasů
9 hvězd
3 hlasy
8 hvězd
0 hlasů
7 hvězd
0 hlasů
6 hvězd
0 hlasů
5 hvězd
0 hlasů
4 hvězdy
0 hlasů
3 hvězdy
0 hlasů
2 hvězdy
0 hlasů
1 hvězda
0 hlasů