Vyšel nový trailer na druhou řadu seriálu Star Wars: The Bad Batch
Včera vyšla upoutávka na druhou sezónu animovaného seriálu Star Wars: The Bad Batch. více »
10 nových Star Wars seriálů a projektů!
Dnes byly představeny nové projekty, hlavně seriály rozšiřující svět Star Wars. Máme se na co těšit, tak si je pojďme představit. více »
Zemřel David Prowse, představitel Darth Vadera v původních filmech.
V úctyhodných 85 letech nás navždy opustil herec a kulturista David Prowse. Tohoto herce můžete znát díky jeho impozantnímu hereckému výkonu Temného Lorda ze Sith, Darth Vadera. více »
Přehled: Yoda v The High Republic, světelný meč z plasmy, Bane a SW Squadrons
V dnešním přehledu se podíváme na Yodu a jeho nastoupení v sérii The High Republic, realistický světelný meč nebo poslední letošní Star Wars komiks. Jak se to má s Darth Banem a co nás čeká u Star Wars: Squadrons? více »
Ewan McGregor se rozhovořil o chystaném seriálu s Kenobim
Filmový představitel Obi-Wana Kenobiho, Ewan McGregor (49 let), se vrátí do role mistra Jedi po 16 letech od premiéry Star Wars Epizoda III: Pomsta Sithů. Kromě toho potvrdil v pořadu Graham Norton Show, že s natáčením seriálu se začne v březnu 2021. více »

Holokron ze Sithu

Reklama
Autor: Fives
Přidáno:8. Listopad 2012 - 19:13
Přihlásit se k odběru

Na planetě Concord Dawn, která se nachází v sektoru Mandalore ve Vnějším okraji, byl nalezen rytířem Jedi Goofem Dodem sithský holokron. O Concord Dawn, sloužící hlavně jako monitorovací stanoviště aktivit Death Watch v tomto sektoru, se začínají zajímat i Separatisté...


***


Operační středisko Velké Armády Republiky (VAR) pro Vnější okraj


Generál Jedi Arligan Zey se právě dostavil do operační místnosti. Několik důstojníků již postává u holostolu a registruje pravidelná hlášení. Zey se posadí do volné židle u komunikačního pultu a začne zamyšleně pozorovat holostůl.

Tahle válka už trvá déle, než jsem očekával. Obě strany se snaží najít něco, díky čemu by tenhle konflikt obrátili ve svůj prospěch. Ale jakmile někdo něco objeví nebo vyvine, tak to druhá strana zničí. Nebo...

Na komunikačním panelu se náhle rozbliká kontrolka, oznamující urgentní vysílání. Klon u pultu se podívá na generála.

"Pusťe to, desátníku." Odpoví mu Zey napjatě. No tak co to bude tentokrát...

Na hologramu se objeví silueta Gungana. Zey je v okamžiku na nohou a přiskočí k holostolu. Jakmile ho Gungan spatřil, tak se jeho obličej roztáhl v širokém úsměvu.

Generál Zey, já tááák ráda že vy tady. Koukat co já našla. A ukáže v ruce krychličku velikosti jablka.

Zey se na věc zamyšleně zahledí a potom promluví: "To není možné, kde jste k tomu přišel, generále Dode?"

Gungan se na něho trochu zmateně podívá a potom začne vysvětlovat: Já šla na procházka s jedna četa a najít jeskyni. Já z ní cítila Temná strana. Tak já řekla vojákům, aby hlídat vchod a pak šupky-dupky do jeskyně. Tam já najít tohle holokron. Já za chvilinka nasednout na konzulární loď a letět šupky-dupky na Coruscant.

"Výborně, generále Dode. Budu informovat Radu o..."

Náhle se obraz s rytířem Jedi Goofem Dodem otřásl a do ticha zazněl výbuch. Vedle Gungana se objevila postava klona, řvoucího rozkazy na své muže.

Hlášení, kapitán! Vyštěkl generál Dodo.

Naše lodě na orbitě byly zničeny, pane! Jsme pod útokem...

Zey začal křičet: "Generále Dode! Generále Dode, odpovězte!" A hologram zmizel. "Ztratili jsme spojení, pane." řekl klonový desátník. Všichni v místnosti upírali svůj pohled na Arligana Zeye. Ten se otočil na podpatku a vyšel z místnosti.

Já to věděl, já to věděl... Mumlal si pro sebe Zey, když kráčel informovat Radu Jedi.


Křižník třídy Venator Viper, kdesi ve Vnějším okraji.


Generál Aayla Secura a komandér Bly kráčeli z hangáru, když jim oběma zapípal komlink.

Generále Securo, komandére Blyji, máte tu naléhavý přenos z Coruscantu. Ozval se hlas kapitána lodi.

"Hned jsme tam." Odpověděla Secura.

"Pusťte to." Přikázal Bly když vešli na můstek. Komunikační důstojník zmáčkl několik tlačítek a na holostole se objevil obraz mistra Yody.

"Co se děje, mistře?" Zeptala se generál Secura.

Na Concord Dawn, letět vy musíte, rytíře Doda zachránit. On sithský holokron nalezl a nyní planeta obklíčena je. Na Coruscant dopravit ho musíte.

"Ale mistře Yodo, mám k dispozici pouze tento křižník a část 327. praporu Hvězdné pěchoty. Samotní proti Separatistické flotile nic nezmůžeme." Zareagovala Aayla Secura.

Mistr Mundi a 21. sbor Nova podpoří vás. Poblíž planety se vaše flotila shromáždí.

"Rozumím, mistře Yodo. Secura končí." Potom kývla na komunikačního důstojníka a obraz zmizel. Komandér Bly se na ni s úšklebkem podíval a prohlásil: "Konečně pořádná akce, generále."

"Koukám, že už se nemůžete dočkat, komandére. Jen nebuďte tak hrr i v bitvě."

"To já nikdy, madam." S Blyem sloužím už dost dlouho a znám ho dobře, samozřejmě že nebude jednat ukvapeně. Pomyslela si Secura.

"Dobrá tedy. Blyi, svolej mužstvo." Potom se obrátila ke kapitánovi: "Kurz Concord Dawn, skočte okamžitě."

"Provedu, generále." Odpověděl kapitán a začal vydávat příslušné rozkazy.


Systém Concord Dawn, křižník třídy Venator Viper


Na holostole zářili dvě postavy. Jednou z nich byl mistr Jedi Ki-Adi-Mundi a tou druhou byl jeho klonový velitel, komandér Bacara. Generál Secura a komandér Bly s nimi zrovna probírali plán útoku.

Dobrá tedy. Já a komandér Bacara zaútočíme s loděmi na flotilu nepřítele a budeme krýt Viper, která se přesune nad planetu...

"A z ní potom pomocí LAATek provedu já a komandér Bly výsadek na planetu." Doplnila mistra Mundiho generál Secura.

"Nějaké dotazy?" Nikdo neodpověděl.

Nuže dobrá, ať nás provází Síla. Pronesl generál Mundi.


Bitva nad Concord Dawn


Zhruba 10 minut po tomto rozhovoru už flotila Republiky utvořila formaci, ve které se začala přibližovat k separatistické blokádě. Ještě než byly obě flotily na dostřel, dal generál Mundi vypustit stíhače. Letky ARC-170 se vznesly z hangárů 3 Venátorů flotily generála Mundiho a v klínových formacích nabrali vektor pro přímý střet s nepřítelem.

Z flotily separatistů se proti nim vyřítilo hejno Supích droidů a Tri-fighterů. Piloti ARC-170 ubrali rychlost a nechaly proletět roj droidů svou formací. Ti se tak dostali do palebné zóny turbolaserů doprovodných fregat Republiky.

Po tomto manévru se z hyperprostoru vynořil lehký křižník třídy Arquitens a zaujal pozici vedle vlajkové lodi separatistů. To už se letky ARC-170, podporované Y-wingy snášely na planetární blokádu.


***


Viper se mezi tím vynořila z hyperprostoru na odvrácené části planety, daleko od zuřící bitvy.

"To vypadá, že jim generál Mundi dává co proto, madam." Oznámil Secuře s úšklebkem komandér Bly.

"Výborně, dostaňte nás na zem, komandére." A potom dodala:" A mezitím, kapitáne, spusťte bio-sken celé planety, ať zjistíme, kde se generál Dodo nachází."

Pak už jen bylo vidět, jak se formace LAAT/i i LAAT/c snášejí na povrch k monitorovací stanici Republiky.


***


Komandér Bacara a 3 čety 21. sboru Nova čekali u vyloďovacího průlezu na Arquitensu. Dělali to už po několikáté. Otevře se průlez, hodí tam pražník na droidy a potom se tam nahrnou a zabezpečí perimetr kolem vstupu pro další čety. Potom se rozdělí. Každá četa má svůj cíl: můstek, strojovna, hangáry, muniční sklad.

Ale stejně vždycky říká svým mužům to samé. Tu větu, která je povzbudí. "My jsme Galaktycký mariňáci. Až tu skončíme, tak z těch plecháčů nezbude nic jinýho, než galaktickej prach!"

"Hau, hau, hau!" Dostalo se mu v odpověď.

Potom se dveře otevřely a oni se vrhli v před skrze blasterovou palbu.


Concord Dawn, monitorovací stanice Republiky


Generál Secura a komandér Bly kráčeli s 327. praporem Hvězdné pěchoty po základně. Kolem ní byla utvořena čtvercová "hradba" ze 4 tanků AT-TE a 4 tanků AT-AP.

Všude po základně se povalovala těla klonů. Většina, podle jejich naleštěného brnění, byla teprve nedávno převelena z Kamina.

Bly neměl rád pohled na mrtvé bratry. Připomínalo mu to jeho první bitvy, když měl ještě málo zkušeností a nevěděl, jestli dělá správnou věc. Ale potom si řekl, že je přeci vojákem Velké Armády Republiky a k tomu příslušník jednotek ARC. To mu připomínalo, že na jeho rozhodnutí sice závisí životy jeho mužů, ale že on je ze všeho vždycky nějak vyseká.

Všude čisto, pane. Po plechovkách ani stopy. Oznámil mu hlas velitele průzkumného oddílu.

"Našli jste nějaké přeživší?" Zeptal se s pramalou nadějí v hlase Bly.

Negativní, pane. Všichni jsou mrtví. Bly smutně sklonil hlavu.

"Nezoufejte, komandére. Tělo generála Doda ani jeho kapitána jsme tu nenašli." Ozvala se generál Secura. "A něco mi říká, že to přežili!" Dodala s úsměvem a zmáčkla tlačítko na jednom panelu.

Objevila se holonahrávka generála Doda a jeho ARC kapitána.

Nepřítel obklíčila nás a přemohla. Já a troška kloníků zmizela úniková tunel. Na jeho konci být spooousta BARC speederů. Po nich my zmizela do džungle.

Rozhostilo se ticho, ale všichni přítomní na sebe sebevědomě mrkli.


Bitva nad Concord Dawn, vlajková loď Separatistů


Komandér Bacara se svou četou postupovali k můstku a cestu si klestili skrze jednotky droidů. Ostatní čety by tímto tempem měly být skoro na místě. A také že ano. Jakmile se Bacarova četa zastavila před kabinou můstku, jejíž dveře byly hermeticky uzavřeny, zapípal mu komlink.

Komandére Bacaro, tady Jester. Strojovna je zajištěna a pod naší plnou kontrolou.

"Výborně Jestere, máte nějaké zprávy od ostatních skupin?"

Ano, pane. Hangáry byly zajištěny, ale zdá se, že skupinu, která měla zabezpečit muniční sklad odřízla četa řachanů

"Nevadí, pokračujeme podle plánu. Zneškodněte motory, přerušte přívod energie do zbraní a zajistěte únikové moduly. Do třiceti vteřin jsme na můstku, Bacara konec."

Poté dal pokyn a demoliční expert začal rozmisťovat nálože na přepážku dělící je od můstku.


Concord Dawn, pátrání po rytíři Jedi Goofu Dodovi


Jakmile se zpráva od generála Doda přehrála, zapípal Sekuře komlink. Udiveně na sebe s Blyem pohlédli a potom zmáčkla tlačítko pro příjem.

Republikovým jednotkám, tady je ARC kapitán Neji. Naši skupinu objevili nepřátelští zvědi a jsou nám v patách, žádáme urychleně o posily a transport!

"Kapitáne Neji, tady je generál Sekura. Je s vámi generál Dodo?"

Ano generále, vede nás skrze džungli a snaží se tak zbrzdit postup nepřítele.

"Dobrá, udejte souřadnice pro vyzvednutí."

Za okamžik je tam máte, generále. Neji končí

Po několika vteřinách se ozval Bly: "Máme ty souřadnice, generále. Můžeme vyrazit."

"Skvěle Blyi, vyberte své nejlepší muže a přichystejte LAAT/i. Jdeme pro ně!"

"Rozkaz, generále." Osvětil nadšeně Bly a odběhl zařídit vše potřebné.


***


BARC speederům generála Doda došlo palivo a tak z nich nechal na souřadnicích zbudovat kruhovou hradbu. Zbylo mu už jenom deset mužů. Až na kapitána Nejiho to byli všechno ještě leštěnky.

Jestli tohle přežít, tak to leštěnky už nikdá nebudou. Pomyslel si.

"Kapitán Neji, držet vy perimetr pod kontrola. Dát mi vědět o všem, co se šustne. Já zatím meditovala"

"Jistě, generále." Odpověděl Neji nevzrušeně.


Zhruba po deseti minutách ticha se ozval výkřik jednoho z klonů: "Droidí jednotka přímo před námi, pane!"

To upoutalo generálovu pozornost. Vstal a aktivoval svůj světelný meč. Jeho zelená čepel se leskla v hledí klonových helem.

"Tohle možná být naša poslední bojovka...Takže mi do toho vlítnout se všim všudy! Jasan, kucí?"

"Všechno jasné, generále Dode." Odpověděli sborově kloni


Bitva nad Concord Dawn, vlajková loď Separatistů


Výbuch odhodil dveře dovnitř můstku a prorazil tak mezeru mezi jednotkou droidů. Potom do místnosti vlétly obloukem dva droidí pražníky, které zlikvidovali droideky.

"Udělejte z těch plecháčů hromadu šrotu!" Zařval komandér Bacara a vrhl se dovnitř v čele své čety.

Vytasil své dva příruční blastery DC-17 a jeho výstřely srážely k zemi jednoho droida po druhém.

Jakmile můstek zajistili, zapnul Bacara komlink a zavolal genrálovi Mundimu: "Generále, zajistili jsme můstek, strojovnu i hangáry vlajkové lodi."

A co sklad munice, komandére"

"Zkus se s nimi spojit, vojáku." Pokynul Bacara na opodál postávajícího klona.

Tem si přitiskl prst na komlink helmy a chvíli se snažil chybějící četu kontaktovat. Potom jen na Bacaru zakroutil hlavou.

"Neodpovídají na naše volání, pane. Ale všechny střelecké baterie už jsou mimo provoz..."

Ohlušující výbuch otřásl trupem lodi, až se stávající osádka můstku musela něčeho chytit.

"Co se děje, vojáku?" Vyštěkl Bacara na téhož klona. Ten přejel pohledem po ovládacím panelu lodi a oznámil: "Je hlášen výbuch na 36 podlaží."

"To byl muniční sklad." Odtušil Bacara.

"Ano pane, výbuch značně poškodil trup a odpojil od nás naši výsadkovou loď. Také ztrácíme výšku, gravitace planety nás přitahuje!"

Komandére Bacaro, jak jste na tom? Zachytili jsme výbuch poblíž muničního skladu. Váš odvoz to vzalo s sebou.

"Máme velkou trhlinu v trupu a ztrácíme výšku, generále. Musíme opustit loď."

Dobrá komandére, hlavně ať už jste pryč. Mundi končí

Bacara naladil komlink na jinou frekvenci a začal křičet rozkazy: "Jestere, okamžitě pusťte šťávu do únikových modulů. Všem četám, okamžitě se naloďte do modulů. Sraz na poslední pozici generála Sekury."

Rozkaz, komandére. Ozvalo se několik hlasů.


Concord Dawn, pátrání po rytíři Jedi Goofu Dodovi


Palba z droidích blasterů neustávala. Z deseti klonů jich zbylo už jenom pět.

Kapitán Neji uhnul jednomu výstřelu a vypálil salvu, kterou zkosil nejbližší tři droidy.

"Dochází nám čas, generále!" Křikl na Goofa Doda.

Ten stál před největším uskupením nepřátel a snažil se je držet v dostatečném odstupu.

"Generál Sekura tu být co neviděla, Neji. Jenom chvilenka my ještě musíme vydržet."

Další dva vojáci to dostali. Nyní už zbyli jenom generál Dodo, kapitán Neji a dvě leštěnky.

Najednou se ozval dobře známý zvuk, který se rychle blížil.

"Tak jo chlapi, taxi je tu. Kryjte generála!" Zvolal kapitán Neji a s dvojicí klonů nepřestával pálit do řad nepřítele.

Z oblohy se k nim pomalu snášelo na žluto nabarvené LAAT/i.

Generál Dodo začal ustupovat. Znenadání ale za něj dopadla raketa, vypálená superbattle-droidem. Šrapnel, který z ní odlétl se zarazil hluboko do generálova podbřišku.


***


Jakmile Bly uviděl letící raketu, vydal rozkaz. Na jeho povel se otevřely dveře jejich LAAT/i a ARC poručíci Galle a Inc slanili do středu kruhové hradby. Po celou dobu si jejich přesná střelba vybírala svou daň z oddílů řachanů. Generál Sekura a Bly je mezitím kryli z dělového člunu.


Neji se nerozmýšlel. Skočil a parakotoulem dopadl k ležícímu generálovi.

"Pane, jak jste na tom?" Věděl, že zle.

"Já myslela že tady už dlouhá nebudu. Muset tohle doručit na Coruscant, kapitán Neji. Bylo mi čest sloužit s vámi..." Řekl generál Jedi Goof Dodo a jeho oči vyhasly.

Kapitán Neji zandal jeden ze svých příručních blasterů DC-17 a přehodil si jediovo bezvládné tělo přes rameno. Potom se rozeběhl k LAATku.


Galle a Inc zatím bez problémů sestřelovali droidy a častovali se u toho vtipnými poznámkami. Jakmile ale uviděli generálovo tělo, zmocnila se jich zuřivost. Inc přeskočil BARC a pažbou pušky DC-15A urazil jednomu droidovi hlavu. Galle mezitím střílel do oddílu plecháčů hlava nehlava.

"Konec výtržností, poručíci. Seberte přeživší a naložte do LAATka." Ozval se jim v komlinku hlas generála Sekury. "I pro mě je to těžké, ale generál Dodo zemřel jako pravý Jedi. Naše mise ale stále trvá. Musíme dopravit ten holokron na Coruscant."
"Slyšeli jste, vojáci?! Hněte těma zadkama a naložte je. To je rozkaz!" Podpořil generála Sekuru komandér Bly...


Chrám Jediů, Rada Jedi, Coruscant


Generálové Sekura a Mundi předstoupili před Radu. Tělo rytíře Jedi Goofa Doda bylo již obřadně spáleno na hranici. Všichni byli hluboce zarmouceni. Ale podařilo se jim zabránit nepříteli získat holokron.

Mistr Yoda se ujal slova: "Mistr Dodo získat ten holokron, pomohl nám. Jemu a jeho mužům nehynoucí sláva patří. Nikdo z Rady však schopen informace z holokronu získat nebyl. Uschovat ho proto v Chrámu někde musíme...


A tak končí příběh generála Doda, který položil život zbytečně. Ale zdání klame. Kdyby holokron padl do rukou Separatistů, kdo ví, co by se přihodilo.

A jak si myslel generál Zey: Nebo to prostě nějak nedopadne.

A komandér Bacara se zbytkem čet? Ti se shromáždili na monitorovací stanici a bez úhony odletěli z Concord Dawn (ke smůle Ki-Adi-Mundiho).

Ohodnoťte povídku:
Podrobné statistiky...
10 hvězd
2 hlasy
9 hvězd
0 hlasů
8 hvězd
0 hlasů
7 hvězd
0 hlasů
6 hvězd
0 hlasů
5 hvězd
0 hlasů
4 hvězdy
0 hlasů
3 hvězdy
0 hlasů
2 hvězdy
0 hlasů
1 hvězda
0 hlasů